යාලුවන්ගෙ වික්‍රම 06- සරම්මුදලි වළව්වෙ අඹ ගහ

ටොංකගේ වික්‍රම. 2006 බැච් එකේ ටොංකා කියන්නේ ආගමක්. ඒ දවස්වල පොර නොදන්න කෙනෙක් නෑ. ටොංකා කියන නම හැදුන හැටි නම් මතක නෑ. පොර අපේ ඉස්කෝලෙට ආවේ 8 වසරේදී දෙබරවැව ඉස්කෝලේ ඉඳන්. ඒ දවස්වල අපි කිව්වේ දෙබරා කියලා. ඉස්කෝලෙට ඇවිත් සතියයි හිටියේ, ගෙදර මතක් වෙනවා කියල අඬල ගෙදර ගියා. ආයේ සති දෙකකින් විතර තමා ආවේ.

ටොංකා කරපු දේවල් ගැන වෙනම පොතක් ලියන්න පුලුවන්. හොඳ බොක්කක් තියෙන ආතල් ලෝකයක්!

අද පොඩි එක කතාවකින් පටන් ගන්නම්.

දෙබරවැව ඉස්කෝලේ ඉඳල ආපු මුල් දවස්වල පොර හොස්ටල් එකේ. හොස්ටල් එකේ ඉස්සර බලාගත්තේ අශෝක අයියා. මේ දවස්වලම තමා ස්ටාෆ් රූම් එක සරම් මුදලි වලව්ව බිල්ඩිමට ගෙනාවේ. ඒ ප්ලෑන් එක උනේ සරම් මුදලි වලව්ව 1920ගණන්වල තිබුන විදියට ආයේ හදල ගන්න. අලුතෙන් ඒ ලුක් එක එන විදියටම හැදුවා. හදලා ඉස්සරහ අඹ පැල හතරකුත් හිටෙව්වා. ඔය අඹ පැල හතර හිටෙව්වේ මට මතක විදියට චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මැතිණිය. ජනාධිපතිනි ඇවිත් හිටෙව්ව අඹ පැල නිසා කෘෂිකර්මය කරන මිස් ඒ පැල හතර බලා ගත්තේ ඇහැක් වගේ. කොටින්ම කියනව් නම් ඉස්කෝලේ වෙලාවට ඔය පැල ගාවින් ළමයින්ට යන්න දෙන්නෙත් නෑ.

දවසක් හොස්ටල් එක භාර සර්ට මළගෙයක් වෙලා අශෝක අයියට හොස්ටල් එක භාර දීලා සර් මළ ගෙදර ගිහින්. සර් නැති නිසා හොස්ටල් සෙට් එකට ෆුල් ආතල්, රෑ වෙනකම් හැමතැනම දුවලා පැනලා සෙල්ලම් කරලා.

ඔය අස්සේ සෙල්ලම් කරද්දී ටොංකා පස්සේ කව්ද දුවන් ඇවිත් ටොංකාගේ කකුල පැටලිලා අර එක අඹ පැළයක් උඩට වැටිලා. තලපතා පොළවෙ ගැහුව වගේ අඹ පැලේ එතනම සෙත්ත පෝච්චි!!!

මේක දැකපු අශෝක අයියා කුණුහරුප කියාගෙන අඬාගෙන එතනට දුවලා ආවා

“මොනවද බූරුවෝ තෝ කලේ….බලනවා තොගේ කඩි කුලප්පුව නිසා උන දේ…ගොන් හරකා”

බැන බැන ගෙන යද්දී ටික ටික අශෝක අයියගේ වොයිස් එක වෙනස් වෙලා දැන් පොර අඬනවා

“ඇයි මල්ලි….මම බැඳලා ළමයි දෙන්නෙක් ඉන්නවා…වයිෆ්ට ජොබ් එකක් නෑ මල්ලි..මේකෙන් මගේ ජොබ් එකත් ගහල ගියොත් මම පාරට වැටෙනවා. කව්ද මල්ලි මගේ ළමයි බලාගන්නෙ. මගේ ජීවිතේ විනාසයි. අනේ සන්තානම් මැණියනේ!!

දැන් හොස්ටල් සෙට් එකට පට්ටම අප්සට්. අශෝක අයිය ශේප් කරන්න ප්ලෑනක් ගහනව උන්. කොහොමහරි ටොංකාම කිව්වා ඒ උසේ ගාණට හරියන්න අඹ පැළයක් හොයන් එමු කියලා. රෑ 8ට මිෂන් එක පටන් ගත්තා, මාතර පුරාම පීරලා රෑ 11ට විතර පැළයක් හොයන් ටොංකා ආවා.

ඊළග ගේම උනේ මේක කෘෂිකර්මෙ ටීචර්ට අහු වෙන්න නැති වෙන්න හිටවන එක. කොහෙන් කොහොම හරි මැච් එක ගහල ඉවර වෙනකොට රෑ 2ටත් ළඟයි.

වැඩේ ඉවර උනාම අශෝක අයියත් හැපී. ඔක්කොම නිදා ගන්න ගියා.

පස්සෙන්දා උදේ ඉස්කෝලෙ පටන් ගන්න කලින් උදෙන්ම ටොංකා ගිහින් පැළ හතරටම වතුර දාලා ආවා එතකොට වැඩේ බැලන්ස් නෙ අරක අලුත් පැළයක් කියලා නෝට් වෙන්නෙ නෑ නෙ. ටීචර්ටත් ඉතිං සතුටුයි ළමයි අඹ පැලේ ආදරෙන් බලා ගන්නවා කියලා, මොකද ටීච එන්න කලින් දැන් හැමදාම උදේ පාන්දර ටොංකා පැළ හතරටම වතුර දානවා.

ඔහොම ඉතිං කාලයක් ගත උනා. අම්මටසිරි ටික දවසක් යද්දි තමා නෝට් උනේ. අනිත් අඹ පැල බට් අඹ ගස් තුනක්, ඒවා ලොකු වෙන්නෙ නෑ. ටොංකා ඉන්දපු අඹ පැලේ විතරක් හත් ඉලව්වට ගහපු කලාබර වගේ ලොකු වෙනවා. කාටවත් හිතා ගන්න බැරි උනා හේතුව මොකක්ද කියලා. කොහොමහරි හැමෝම අන්තිමට වැරැද්ද දැම්මෙ බිල්ඩිම හදන්න කොන්ත්‍රාත්තුව ගත්ත එවුන් බුලක් කරලා කියලා.

ඒ ගහ විතරක් පට්ට උස වෙලා අනිත් ඒවා පොඩි උනේ කොහොමද කියලා ඒ දවස්වල හෙණම අභිරහසක්. ඒ කාලෙ හිටපු උන් මේක කියෙව්වම දැන ගනීවි මේකත් ටොංකාගෙ වීරක්‍රියාවක් කියලා.

ටොංකාගෙ වීරක්‍රියාවක් එක්ක ආයෙ හම්බවෙමු

Published by

suran123

MBA (UK). B.Sc Acc Special (USJP). ACMA. CGMA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s